Słowa kluczowe: aranżacja wnętrz, dom, farba, kolor, malowanie, mieszkanie, pokój, projekt, ściana,

DrukujAranżacje wnętrz


WYBÓR KOLORÓW DO WNĘTRZ

Jak wybrać odpowiedni kolor do naszego pokoju, aby wyglądał atrakcyjnie i przytulnie? Najłatwiej jest skorzystać z gotowych zestawów kolorystycznych polecanych przez producentów. Możemy również sami wybrać kolor. Nie zawsze jesteśmy jednak w stanie ocenić czy będzie się on dobrze komponował w mieszkaniu. Zwłaszcza, że każda barwa ma swoje unikatowe właściwości.

 

Warto wiedzieć co symbolizuje dany kolor i jakie odczucia wywołuje. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać odpowiednią farbę do pokoju, kuchni czy przedpokoju.

 

Czerwony - kolor ognia. Pobudza, wzmaga aktywność fizyczną, działa podniecająco, wprowadza w dobry nastrój. Jednak zbyt długie przebywanie w pokojach pomalowanych na czerwono wzmaga agresję i złość. Dlatego idealnie nadaje się do przedpokoju, albo do podkreślenia mocnych akcentów pokoju. Optycznie zmniejsza pomieszczenie. W krajach dalekiego wschodu (np. w Indiach), gdzie symbolika jest naprawdę ważna, stosowany jest w restauracjach i jadalniach. Jest to bowiem kolor, który wzmaga apetyt.

 

Niebieski - wpływa uspokajająco, nastraja do zadumy, inspiruje. Przebywanie w takich pomieszczeniach spowalnia puls i obniża ciśnienie krwi, jednym słowem uspokaja. Optycznie powiększa przestrzeń. Powoduje wrażenie oddalania się ścian, zwiększania pokoju. Nie powinniśmy go używać w jadalni i kuchni, gdyż jest to kolor hamujący łaknienie.

 

Fioletowy - powstaje z połączenia czerwieni i błękitu. Korzystnie wpływa na układ nerwowy, stymuluje organizm. Jest to kolor ekskluzywny i dostojny. Nie wpływa jednak korzystnie na osoby wrażliwe. Może u nich wywoływać przygnębienie.

 

Różowy - połączenie czerwieni i bieli. W zależności od kultury jest inaczej interpretowany. W kulturze wschodu przyjęło się, że jest to barwa symbolizująca stałość, umiarkowanie i panowanie nad sobą. Natomiast w kulturze zachodu jest to kolor podniecający, dlatego często stosuje się go w sypialniach.

 

Żółty - optymistyczny kolor. Symbolizuje naukę i intelekt. Pobudza, odsuwa zmęczenie, przywołuje dobre wspomnienia. Idealnie łączy się z ciepłymi kolorami, takimi jak czerwony i pomarańczowy. Jego odmiany sprawdzają się we wnętrzach skierowanych na północ i wschód. Na żółto dobrze jest pomalować ścianę w kuchni lub jadalni. Jeśli barwa jest zbyt nasycona może drażnić.

 

Brązowy - razem z beżem są kolorami ziemi. Dają poczucie solidności i ciepła. Sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne. Ściany pomalowane na brązowo dają wyrafinowany efekt i tworzą świetne tło dla mebli, dywanów i tkanin. Można je urozmaicić dodając błękit, pomarańcz lub czerwień.

 

Zielony - w zależności od odcieni może być to kolor zarówno ciepły jak i zimny. Barwa spokoju, równowagi i skupienia. Odpręża, uspokaja i relaksuje. Nadaje się idealnie do gabinetów i bibliotek, łazienek i innych pomieszczeń sanitarnych, klatek schodowych i przedpokoi.

 

Pomarańczowy - powstaje z połączenia żółtego i czerwonego i łączy zalety obu kolorów. Wzmacnia psychikę i delikatnie pobudza. W Indiach uważa się, że wzmacnia popęd seksualny i zwiększa optymizm.


Szary - spełnia swoją rolę jako tło dla innych barw. Genialnie współgra z kolorem białym, ale jako tło najlepiej nadaje się do kolorów intensywnych. Jest to barwa kojarzona z nowoczesnością i minimalizmem. Idealnie sprawdza się w łazienkach (zwłaszcza jak są białe płytki).

 

Czarny - kolor, który można użyć w niewielkiej ilości aby podkreślić intensywność sąsiadującej barwy. Ciekawe efekty graficzne uzyskujemy zestawiając czerń z bielą, czerń z szarością i czerń z czernią na różnych płaszczyznach. Takie rozwiązania sprawdzają się świetnie w łazienkach. Ostatnio coraz częściej czerń jest używana w pokojach użytkowych.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj