Słowa kluczowe: budowa, dom, fundament, piwnica,

DrukujWykonanie izolacji


STOP WILGOCI W PIWNICY

 

Wielu właścicieli domów boryka się z problemem wilgoci w piwnicy, której przyczyn może być naprawdę sporo. Dlatego też, najważniejsze jest umiejętne podejście do tematu i zastosowanie zabezpieczeń, które nas przed nią uchronią. Najskuteczniejszą z nich jest drenaż opaskowy.

    

Skąd się bierze wilgoć?

. z braku lub niedoskonałości izolacji,
. z pokonania izolacji przez wodę,
. niedoskonałość drenażu,
. niedostateczna wentylacja.

Przyczyną wilgoci może być para wodna opadowa, która sączy się w głąb gruntu przy ścianach fundamentowych lub ścianach piwnic albo woda gruntowa.

 

Można się przed tym zabezpieczać za pomocą:

. izolacji pionowych - montowane ścianach fundamentowych.
. izolacji poziomych - montowane na ławach fundamentowych i w poprzek ścian.

 

 

Drenaż opaskowy
Wykonany wzdłuż obrysu budynku drenaż opaskowy, efektywnie zabezpiecza przed możliwym podtapianiem części podziemnych danego obiektu. Efektywnie, ale jedynie wówczas, gdy zostanie dobrze wykonany. Warto podkreślać to i naprawdę uważnie przeanalizować wybór ekipy budowlanej, gdyż źle wykonany drenaż po pierwsze nie rozwiąże problemu wilgoci, po drugie trzeba będzie go poprawiać, i po trzecie wydamy dwa razy więcej pieniędzy niż to było przez nas przewidziane.

Wykonanie drenażu jest wyjściem awaryjnym, wykonywanym, gdy woda przedostaje się do piwnicy. W innych wypadkach, gdy przykładowo woda opadowa z rynien wpływa wprost na działkę wystarczy budowa studni chłonnych, do których ona spływa. Bez wątpienia każdy posiadacz własnej działki powinien takie proste urządzenie posiadać.

Najlepszym wyjściem, aby nie musieć dwoić się i troić nad problemem wilgoci, jest zatroszczenie się o tę kwestię przy kupnie/budowie domu. Wystarczy, aby grunt zbadał geotechnik, który właściwie dobierze zabezpieczenie fundamentów.

Skoro drenaż jest tak niezawodnym środkiem, stosowanym głównie jako wyjście awaryjne, warto wiedzieć, coś więcej na jego temat. Od wykonania drenażu zależy przede wszystkim. położenie działki. Jego wykonanie jest obowiązkowe, gdy działka znajduje się na skarpie, a także na terenie z wysokim poziomem gruntowej wody (zwłaszcza o małej przepuszczalności).

Mimo faktu, że (jak powtarzane było już wielokrotnie) drenaż stosowany jest jako ostateczność, możemy żądać jego wykonania nawet, gdy teoretycznie nie ma do tego podstaw. Teoretycznie, ponieważ jak wiadomo, życie lubi zaskakiwać. Nikt nie zagwarantuje nam jaki będzie stan wody gruntowej za kilka, kilkanaście lat. Dlatego czasem lepiej się aż nadto zabezpieczyć, aby później nie żałować.

 

Na koniec warto pokrótce przedstawić, co jest potrzebne do wykonania drenażu opaskowego:

. rury drenarskie - posadowione ze spadkiem posiadają liczne otwory, przez które spływa woda poza obręb budynku,

. otulina rur - rury z filtrem (otuliną), który zabezpiecza przed przedostawaniem się fragmentów gruntu,
. studzienka zbiorcza - umiejscowiona w najniższej części drenażu i zakończona rurą. Doprowadzana jest do niej woda,
. studzienka kontrolna - zakładana w narożnikach, umożliwia sprawdzenie i czyszczenie drenażu,
. żwir - stosowany do obsypki wokół rur drenarskich.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj