Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Inne  >  BALKON

Słowa kluczowe: budowa, elewacja, firma budowlana, projektant domu, styropian,

DrukujInne


BALKON


Balkon to wydawałoby się prozaiczny element domu. Nie jest to jednak prosta budowa. Aby dobrze wyglądał, a jednocześnie był odporny na działania czynników zewnętrznych niezbędne jest powierzenie jego wykonania fachowcom.
 

 

Mostki cieplne
Przy budowie balkonu koniecznie należy zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia mostków cieplnych na styku płyty balkonu ze stropem. Są to miejsca, przez które ze względu na przerwanie izolacji, ucieka duża ilość ciepła. Skutkuje to wzrostem kosztów ogrzewania i powstawaniem pleśni. Można im zapobiec wykonując dodatkową izolację termiczną i przeciwwilgociową.
 

 

Konstrukcje
Balkon może być skonstruowany na różnych podstawach:

  • PŁYTA WSPORNIKOWA - przedłużenie stropu międzykondygnacyjnego. Szybko się niszczy ze względu na narażenie zbrojenia (które jest na górze) na działanie wody i mrozu. Aby temu zapobiec należy zrobić izolację przeciwwilgociową i termiczną.
  •  PŁYTA ŻELBETOWA - podparta z jednej strony na ścianie, a z drugiej na słupach lub wspornikach. Zbrojenie jest tutaj na dole, przez co jest mniej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Jednak i tutaj konieczna jest izolacja.
  •  DREWNIANY - balkon nie jest opierany na żadnym elemencie budynku, ale na osobnej konstrukcji, z budynkiem łączy się go punktowo. Niepotrzebna tu jest izolacja.

 

Istotne zasady
Przy budowaniu balkonu należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Spadek powierzchni - podłoga balkonu powinna być zbudowana pod niewielkim kątem - spadek około 1,5-2% jest konieczny, aby na balkonie nie stała woda.
  • Otulina zbrojenia - aby uniknąć korozji zbrojenia konieczne jest zachowanie odpowiedniej grubości betonowej otuliny.
  • Izolacja przeciwwilgociowa przy ścianie - izolacja konieczna jest nie tylko na płycie balkonu, ale również na ścianie budynku - około 30 cm.
  • Obróbki blacharskie z kapinosem - umożliwią zapobieganie zawilgocenia płyty i ściany.
  • Szczelny próg drzwi balkonowych - aby uniknąć przeciekania wody z balkonu do pomieszczenia, należy poziom płyty ustalić niżej niż poziom drzwi balkonowych i powstały w ten sposób próg dobrze uszczelnić.
  • Balustrada - do zamocowania balustrady służą zabetonowane w płycie tuleje z plastiku albo wsporniki.

 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj